Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie
w Parafii Św. Łukasza w Radomiu
Jesteśmy wspólnotą małżeństw sakramentalnych, które chcą trwać przy Bogu, poznawać i kochać Go bardziej , rozwijać się duchowo, nawiązywać i stale pogłębiać przyjaźnie z innymi rodzinami katolickimi. Tu uczymy się budować miłość i jedność małżeńską, nie tylko w okresie zakochania ale przez całe życie.
Założycielem DK był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987). W rozwoju ruchu ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ (1914-2009). Duchową kolebką jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin.
DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END).
Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce.
Domowy Kościół jest obecny we wszystkich diecezjach Polski, a także m.in. w Anglii, Szkocji, Norwegii, Niemczech, Czechach, Austrii, Kanadzie i USA oraz na Słowacji, Litwie i Ukrainie.
Jak działamy?
Spotykamy się raz w miesiącu, w małych grupach (kręgach) o stałym składzie wraz z księdzem w mieszkaniach u poszczególnych rodzin.
Krąg tworzy 4-7 małżeństw. Dzielimy się wtedy życiem, rozważamy Słowo Boże i formujemy się, zgłębiając duchowość małżeńską.
Jeździmy też na rekolekcje oraz spotykamy się towarzysko przy różnych okazjach.
Pracujemy nad sobą na co dzień poprzez zgłębianie Pisma Świętego, modlitwę osobistą , małżeńską, rodzinną, regułę życia i comiesięczny dialog małżeński.
W miarę możliwości co roku wyjeżdżamy na rekolekcje.
Raz w roku spotykamy się jako Ruch Światło-Życie wraz z młodzieżą na Powakacyjnym Dniu Wspólnoty i na Spotkaniu Opłatkowym.
Kilka razy w roku spotykamy się wraz z młodzieżą, na tzw. Rejonowych Dniach Wspólnoty, w ramach Ruchu Światło- Życie, jako Rejon Radom Północ.
W strukturach DK działamy w tzw. Rejonie Michałów wraz z Parafią bł. Annuarity i Parafią Św. AP. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku.
Nasza historia w pigułce i nasze teraz w Parafii św. Łukasza
W 1987r pierwsze dwa kręgi DK założyli ówcześni wikariusze ks. Stanisław Stańczyk (obecnie proboszcz w Parafii św. Jakuba w Stanowiskach) i ks. Wiesław Przygoda. Po roku pracy ks. Wiesław odszedł na KUL gdzie do dzisiaj jest pracownikiem naukowym.
Posługę w parafii podjął ks. Sławomir Gregorczyk (obecnie proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Przysusze), który energicznie włączył się też w pracę duszpasterską z dziećmi i młodzieżą. Wkrótce dzięki wspólnemu zaangażowaniu księży Stanisława i Sławomira liczba kręgów w Parafii wzrosła do dziesięciu, każdy z kapłanów prowadził po pięć kręgów.
W 1993 roku z Parafii Św. Łukasza została wyodrębniona jeszcze Parafia pw. Bł. Annuarity. Nastąpił też podział kręgów Domowego Kościoła. W każdej z parafii znalazło się po pięć kręgów DK.
Nowym proboszczem (po księdzu Barańskim) w Parafii Św. Łukasza został ks. Marian Mazurkiewicz, który z życzliwością przyjął istniejące tu kręgi rodzin.
Najmłodszy krąg powstał w 2011r i składa się z młodych stażem małżeństw.
Obecnie w Parafii pw. św. Łukasza jest sześć kręgów. Jeden krąg prowadzi ks. proboszcz Marian Mazurkiewicz, drugi ks. Jacek Mizak z Radomskiego WSD i po dwa kręgi nasi obecni wikariusze- ks. Grzegorz Opiela i ks. Sylwester Jończyk .
Rodziny D K spotykają się, by razem rozważać Słowo Boże, wzajemnie wspierać i formować a także ewangelizować poprzez służbę na rzecz parafii i środowiska lokalnego.
Poszczególne Pary z Michałowa były zaangażowane w pełnienie posług par animatorskich kręgu, łącznikowych, rejonowych i diecezjalnych a także w prowadzenie rekolekcji DK w diecezji.
Kilka par małżeńskich z Michałowa brało udział w prowadzeniu powstających nowych kręgów rodzin czyli tzw. pilotowaniu, (u siebie na Michałowie i na terenie Radomia , a także poza Radomiem między innymi w : Pelagowie, Opocznie , Białaczowie, Szydłowcu, Zakrzewie, Szydłówku, Zwoleniu).
Małżonkowie organizowali w Parafii przez kilka lat spotkania z piosenką religijną pod hasłem „Wyśpiewajmy wakacje” i kolonie charytatywne dla dzieci z osiedla.
Inne pary były zaangażowane w poradnictwo rodzinne w parafii i Linię Braterskich Serc w diecezji.
Przed laty małżonkowie z DK byli prekursorami działalności charytatywnej w parafii, pomagając najuboższym. Rozprowadzali też żywność w ramach europejskiego programu pomocy żywnościowej PEAD. Do dziś organizują paczki świąteczne poprzez Parafialny Zespół Caritas oraz uczestniczą w pracy świetlicy osiedlowej „Pod Dobrym Aniołem”. Małżonkowie od wielu lat roznoszą też opłatek i ubierają ołtarze na procesję Bożego Ciała.
Są małżeństwa, które dzięki trwaniu w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, nie tylko same prowadzą trzeźwe życie, ale propagują też szerzej ten styl życia. Razem się bawią, organizują otwarte bezalkoholowe imprezy typu: grill, zabawy a wcześniej też bale sylwestrowe.
W każdą trzecią niedzielę miesiąca mają swoją wspólnotową Mszę Świętą, podczas której pełnią określone posługi liturgiczne.
W Święto Świętej Rodziny, które jest świętem patronalnym DK , odnawiają wraz z innymi małżeństwami parafii, swoje przyrzeczenia małżeńskie i kontemplują ikonę Świętej Rodziny czerpiąc z Niej wzór do naśladowania.
W październiku włączają się w modlitwę różańcową, przygotowując część rozważań a w czasie Wielkiego Postu do stacji drogi krzyżowej.
W Wielki Czwartek trwają na adoracji i przygotowanym czuwaniu z Panem Jezusem w ciemnicy.
Małżeństwa cyklicznie też adorują Pana Jezusa w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni.
Kilka osób z DK jest też aktywnie zaangażowanych w prace Parafialnego Chóru.
Rodziny Domowego Kościoła są, stale aktywne w życiu Parafii św. Łukasza i środowiska lokalnego.
JEŻELI więc CHCECIE…
Umacniać swoją wiarę
Pielęgnować miłość małżeńską
Uczyć się rozwiązywania konfliktów małżeńskich
Nawiązać głębszy kontakt i dobre relacje z dziećmi
Doświadczyć życia we wspólnocie
Z A P R A S Z A M Y !!!
Posłuchajcie i zobaczcie, co mówią też sami małżonkowie i księża
o Domowym Kościele !